Kategorie:

Czy wiesz że…dieta pudełkowa może być tańsza niż myślisz?

Nie każdy lubi i chce gotować w mieszkaniu. Dla małego gospodarstwa znacznie bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest korzystnie z restauracji, czy zewnętrznego kateringu. To także oszczędność cennego czasu, prądu, gazu i wody. Osoby, które korzystają z pozadomowych form żywienia, mają kilka możliwości. Istnieją m.in. diety pudełkowe czy oferty restauracyjne. Która rodzaj usług jest najrozsądniejszy?

Wydaje nam się, że wiemy lepiej – czy dieta pudełkowa jest droższa niż korzystanie z restauracji?

Przyjęło się, że dieta pudełkowa, którą kurier codziennie przywozi pod drzwi klienta, może być droższa niż obiad w restauracji. Czy korzystanie z barów rzeczywiście jest znacznie bardziej opłacalne, czy jednak katering domowy będzie tańszy? Okazuje się, że cena końcowa posiłku nie jest jedynym determinantem, określającym opłacalność stosowania poszczególnych form żywienia zewnętrznego. Ludzie bowiem zapominają o kosztach pośrednich, związanych np. z koniecznością dojechania do restauracji, spędzenia w niej czasu czy choćby żmudnego czekania na posiłek. Te niewielkie, czasami niezauważalne mikro-koszty mogą jednak dać spory rachunek np. w kontekście miesięcznym. Oprócz ceny za posiłek powinniśmy zwrócić także uwagę na szereg innych niedogodności, które będziemy musieli ponieść, jeśli chcemy zjeść „na mieście”. Koszty, o których mowa, są bardzo często zapominane przez nas. A przecież dojeżdżanie do restauracji samochodem czy komunikacją miejską generuje duże koszty w skali miesiąca. Możemy zatem paradoksalnie zaoszczędzić na droższym jedzeniu.

Zdrowie, zdrowie i jeszcze raz zdrowie

Osoby, które sądzą, iż dieta pudełkowa jest droższa, niż żywienie się w restauracji, są w błędzie. Nawet jeśli ich argumentem jest cena – która i tak przecież różni się niewiele w porównaniu między tymi dwoma rodzajami żywienia. Nie bierzemy pod uwagę także innych czynników, związanych chociażby z przełożeniem się stylu żywienia na nasz organizm. Idąc do restauracji zwykle bierzemy to, co lubimy. Skupiamy się na jedzeniu zawężonego spektrum składników, które z czasem mogą wyjaławiać nasz organizm. Dieta pudełkowa ma to do siebie, iż jest zazwyczaj opracowana z udziałem dietetyków. Chodzi o to, aby posiłki były maksymalnie zbilansowane i dostosowane do preferencji nie tylko smakowych, ale i zdrowotnych. Co więcej, dania muszą zawierać określoną ilość białek, tłuszczów i węglowodanów, tak aby nie spowodować intensywnego chudnięcia lub tycia. Dlatego bardzo często możemy wcześniej określić, jaki zakres kaloryczny nas interesuje. Zaoszczędzimy więc na suplementach, lekach i konsultacjach lekarskich, które mogą być reperkusjami nieprawidłowej diety restauracyjnej.