Kategorie:

Jeść mądrze nie znaczy drogo! Poznaj proste sposoby na zdrową kuchnię

Avatar
Opublikowane przez Kocia łapa

Wiele osób błędnie uważa, że zdrowe odżywianie musi być drogie, dlatego zarezerwowane jest wyłącznie dla majętnych. Tymczasem okazuje się, że jedząc mądrze możemy nie tylko wspomóc nasze zdrowie, ale nawet zaoszczędzić. Wystarczy tylko poznać sposoby, dzięki którym dobrej jakości, zdrowe jedzenie nie będzie dla nas dużym wydatkiem.  

Różnorodne produkty 

W niemal każdym większym markecie znajdziemy półkę z produktami pod nazwą „zdrowa żywność”. Ich ceny często mogą przyprawić nas o zawrót głowy. Tymczasem jeśli przyjrzymy się bliżej ich składom i porównamy z innymi etykietami w sklepie, może okazać się, że niczym szczególnym się od siebie nie różnią. Aby zdrowo żyć nie trzeba korzystać jedynie z wyszukanego asortymentu półek ze ekologiczną żywnością – wręcz przeciwnie, dobrej jakości produkty znajdziemy również w „zwykłym” asortymencie. Ważne, aby były one jak najmniej przetworzone, oparte na naturalnych składnikach.  

Planowanie posiłków 

Doskonałym sposobem na to, aby nie marnować żywności, jest wcześniejsze planowanie posiłków. Jest to również metoda, która pozwala uniknąć kupowania zbyt dużej liczby produktów na zapas. Plan posiłków można ustalić w tygodniowej częstotliwości – wiele osób w ten sposób planuje obiady. Wystarczy więc dodać do tego śniadanie oraz kolacje, aby uzyskać pełny jadłospis. Co więcej, tygodniowa rozpiska pozwoli przyjrzeć się jakości spożywanych posiłków i ich kaloryczności. 

Wykorzystywanie produktów do końca 

Każdy zakupiony produkt spożywczy powinniśmy wykorzystać do samego końca. W praktyce oznacza to, że jeśli otwieramy jogurt, ponieważ potrzebujemy kilka jego łyżek do owsianki, to warto na bazie pozostałości przygotować pyszny sos do sałatki. Chodzi o to, aby ograniczyć do minimum marnowanie jedzenia. Często zdarza nam się wyrzucać resztki, które wyglądają bardzo niewinnie. W ciągu roku może jednak okazać się, że w ten sposób wyrzuciliśmy do kosza około 500 zł! Jeśli nie mamy pomysłu na wykorzystanie resztek jedzenia, to możemy: 

  • poszukać inspiracji w internecie – na blogach często znajdują się różnego typu poradniki, jak wykorzystywać produkty do końca, 
  • urządzić wymianę towarów pomiędzy rodzinami, sąsiadami czy kolegami z pracy – być może komuś zostało trochę śmietany, której potrzebujemy, a ktoś inny potrzebuje otwartego niedawno ketchupu. 

Tańsze zamienniki 

W poszukiwaniu tańszych zamienników leków czy suplementów diety staliśmy się mistrzami. Dlaczego by więc nie szukać zamienników drogich produktów żywieniowych? Warto przy tym zwracać uwagę na: 

  • skład, 
  • firmę, która wypuściła dany produkt na rynek, 
  • nazwę, która sama w sobie może już wiele powiedzieć – jogurt o smaku truskawkowym to nie to samo, co jogurt truskawkowy. 

Poszukiwanie tańszych zamienników produktów to doskonały sposób na to, aby nasz rachunek zmniejszył się nawet o połowę. Czasami bowiem płacimy nie za jakość produktu, a samą jego nazwę czy markę. Tymczasem chodzi o to, aby miał on dobry skład i był przyjazny naszej zdrowej diecie.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *