Ciekawe zabytki w Augustowie

Ciekawe zabytki w Augustowie

Osoby decydujące się na urlop na Podlasiu, wybierają ten rejon najczęściej ze względu na jego wspaniałą przyrodę. Tutaj przecież znajduje się chociażby niezwykła Puszcz Augustowska. Warto jednak podkreślić, że także i sam Augustów jest ciekawym miastem. Powstał w XVI weku, nic zatem dziwnego w tym, że nadal możemy tutaj spotkać wiele zabytków upamiętniających jego historię. Warto dodać, że noclegi w Augustowie to już od dawna żaden problem. Miasto oferuje pokoje w rozmaitym standardzie. Baza noclegowa obejmuje wiele obiektów o korzystnym położeniu, co istotne, można zarezerwować kwaterę w różnych przedziałach cenowych, wybór noclegów ✏meteor-turystyka.pl/noclegi,augustow,0.html. Co dokładnie warto zobaczyć podczas urlopu w tej miejscowości?

Chyba nikogo nie zaskoczy fakt, że najważniejszym zabytkiem miasta jest słynny Kanał Augustowski. Powstał on jeszcze w pierwszej połowie XIX wieku, od 2007 uznawany jest za pomnik historii. Dotychczas kanał ma dwie oryginalne śluzy, które pochodzą z roku 1826/1927, chodzi o śluzy Przewięź i Swoboda. Po Kanale Augustowskim pływają statki wycieczkowe – rejs takim statkiem to na pewno ciekawy pomysł na spędzenie wolnego czasu.

Sam Augustów to stare miasto, które powstało jeszcze w XVI wieku. Nic zatem dziwnego w tym, że można liczyć na całkiem sporo różnych zabytków o charakterze stricte architektonicznym. Jednym z nich jest stara kamienica przy Rynku Zygmunta Augusta 28 – to w te chwili najstarszy murowany budynek na terenie Augustowa. Kamienica ta została wybudowana w roku 1800. Początkowo budynek reprezentował styl klasycystyczny, jednak później został wielokrotnie przebudowany, teraz trudno dopatrzyć się w nim cech typowych dla tego stylu. Kamienica została wpisana do rejestru zabytków.

Inne zabytki, które także obejmuje rejestr, to: klasycystyczna Stara Poczta, budynek Zarządu Portu, Yacht Club, dworzec kolejowy w dzielnicy Lipowiec, bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa itd. Nie można zapomnieć także i o ciekawym układzie urbanistycznym miasta. W Augustowie jest również wiele obiektów historycznych, które nie zostały wpisane do rejestru. Do najciekawszych zaliczają się: stare koszary wojskowe z lat dziewięćdziesiątych XIX wieku, zabudowania tartaku w dzielnicy Lipowiec, willa Jana Zasztowta, młyn przy ulicy 29 Listopada – to najstarszy budynek w mieście, który pochodzi jeszcze z XVI wieku.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>