Magnacki ród Kmitów – prekursor Soliny

Magnacki ród Kmitów – prekursor Soliny

Solina to podkarpacka wieś, kojarzona przede wszystkim z największym w kraju zbiornikiem retencyjnym, zwanym Jeziorem Solińskim. Wieś administracyjnie podlega pod powiat leski oraz gminę Solina. Baza noclegowa funkcjonuje przez cały rok (http://meteor-turystyka.pl/noclegi,solina,0.html), ale największe obłożenie jest tuta latem. Otoczona jest urokliwymi Bieszczadami, do których ogromną słabość mają turyści nie tylko z Polski. To malownicze położenie sprawia, że jest bardzo atrakcyjna pod względem turystycznym – można tutaj wypoczywać w rozmaity sposób: od wypoczynku biernego po aktywny. Czynne wypoczywanie przejawia się zazwyczaj wędrówkami po Bieszczadach, uprawianiem sportów wodnych na Jeziorze Solińskim, wycieczkami po okolicy mającymi na celu zwiedzanie przede wszystkim arcydzieł sztuki sakralnej. We wsi można wypoczywać przez cały rok, a każda pora roku przekazuje przyjezdnym zupełnie inne oblicze.

Magnacki ród Kmitów (https://pl.wikipedia.org/wiki/Kmitowie_herbu_Szreniawa) herbu Szreniawa posiadał nad Sanem wiele włości – przypisuje mu się posiadanie przynajmniej 60 wsi, nie wspominając o siedzibach rodu, zmieniających się na skutek wydarzeń historycznych. Kilka z nich znalazło się pod wodami Jeziora Solińskiego, co pobudza ciekawość poszukiwaczy skarbów co do potencjalnych znalezisk na dnie akwenu. Bo i owszem, co bardziej wartościowsze budowle lub dzieła sztuki sakralnej zostały przeniesione w bezpieczne miejsca, jednakże nie należy zapominać, że niektóre z nich mogły być ukryte pod ziemią podczas rozmaitych zawieruch wojennych. Współczesna archeologia wyraźnie podkreśla, że naukowcy odkryli dopiero 2% tego, co skrywa piasek, woda i ziemia. Dlatego też nie należy wykluczać istnienia kosztowności na dnie jeziora, nawet jeśli już nikt o nich nie pamięta.

Bez wątpienia jedną z największych atrakcji we wsi jest Elektrownia Wodna, udostępniona do zwiedzania za niewielką opłatą. Na jej terenie obowiązują zakazy, których trzeba bezwzględnie przestrzegać – na przykład nie wolno niczego fotografować, nie wolno rozmawiać przez telefon komórkowy, nie wolno wchodzić z bagażami (nie ma ich też gdzie zostawić, gdyż Elektrownia nie dysponuje stosownym pomieszczeniem do przechowywania turystycznych pakunków). Na zaporze znajduje się największy na świecie mural przedstawiający wizerunki zwierząt.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>