Podkarpacie na weekend: Przemyśl

Podkarpacie na weekend: Przemyśl

Choć z całą pewnością nie zobaczymy w tak krótkim czasie wszystkiego, co ma do zaoferowania, planując weekendowe zwiedzanie kraju warto wybrać Przemyśl. To miasto u podnóża Karpat z licznymi zabytkami i piękną starówką, ma naprawdę magiczną atmosferę, a wciąż wydaje się nieco niedoceniane.

Wśród zabudowań starej części miasta wyróżnia się przemyski Rynek, usytuowany na pochyłym terenie i pokryty kostką brukową. Znajdziemy tutaj fontannę z pomnikiem niedźwiedzia, który widnieje w herbie miasta oraz pomnik-ławeczkę Józefa Szwejka. W zachodniej pierzei Rynku zachowały się kamienice z XVI wieku, przebudowane w wieku XX. W jednej z nich mieści się Muzeum Ziemi Przemyskiej. W niedalekiej odległości znajdziemy także Wieżę Zegarową, w której jest jedyne w Polsce Muzeum Dzwonów i Fajek. Spacerując starówką, natrafimy również na liczne zabytki sakralne różnych wyznań: rzymskokatolickie, greckokatolickie, prawosławne i żydowskie, jak i dawne budynki użytkowe. Spotkamy także fragmenty murów miejskich z XV i XVI wieku.

Na Wzgórzu Zamkowym niedaleko przemyskiej katedry stoi Zamek Kazimierzowski [jest na stronie Wikipedia]. Wybudowany w renesansowym stylu za czasów Kazimierza Wielkiego został kilkukrotnie przebudowany i odrestaurowany, oryginalna z czasu jego powstania jest jedynie baszta ostrołukowa. W sąsiedztwie zamku zobaczyć można pozostałości XI-wiecznej romańskiej rotundy i palatium. Charakterystycznym obiektem Przemyśla są także umocnienia, składające się na jedną z trzech największych twierdz Europy w początkach XX wieku. Z porozrzucanych po okolicy fortów część nawet została wzbogacona o ciekawe eksponaty. Chociaż na odwiedzenie ich wszystkich należy raczej zaplanować większą wyprawę, część umocnień wewnętrznego pierścienia, leżącą w obrębie miasta, można zwiedzić pieszo w ciągu jednego dnia.

Obfitujące w rozmaite atrakcje turystyczne miasto warto odwiedzić choćby na weekend, a jeśli macie taką możliwość, to na nieco dłużej. W okolicy pełnego zabytkowej architektury Starego Miasta znajdziemy także klimatyczne kawiarnie i restauracje. Jeżeli chodzi o noclegi, Przemyśl oferuje zarówno obiekty na studencką kieszeń, jak i hotele, także w odrestaurowanych pałacach oraz apartamenty, warto rozejrzeć się też za pensjonatami w okolicy. Baza noclegowa [jest na witrynie Meteor] i mnogość atrakcji oraz oferta kulturalna cyklicznych wydarzeń z różnych dziedzin sprawiają, że warto zatrzymać się w Przemyślu i zwiedzić szerszą okolicę lub powrócić tu kilkukrotnie, gdy możemy sobie na to pozwolić.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>