Sztuka filmowa Łodzi

Sztuka filmowa Łodzi

Łódź to duży ośrodek miejski, położony w centralnej Polsce. Miasto stanowi ważny punkt na mapie kulturalnej kraju. Duży wpływ ma na to kinematografia, gdyż miejscowość uważana jest za stolicę polskiego kina. Liczne festiwale, uznana na świecie szkoła, muzea, Aleja Gwiazd oraz miejsca będące plenerami znanych filmów przyciągają wielu turystów. Z tego względu miasto posiada szeroką bazę usługową oferując duży wybór obiektów noclegowo-restauracyjnych. Każdy znajdzie dogodne miejsce do spania i lokal, w którym można dobrze zjeść.

Ze sztuką filmową w Polsce bez wątpienia kojarzy się miasto Łódź, które nazywane jest polskim Hollywood lub po prostu „HollyŁódź”. Historia tutejszej kinematografii sięga końca XIX wieku, kiedy to w 1896 roku odbył się pierwszy pokaz filmowy. To tutaj od 1945 roku działa wytwórnia filmów, a od 1948 roku szkoła filmowa, która kształci wybitnych reżyserów, operatorów, twórców animacji i aktorów. Jest to jedna z najbardziej prestiżowych szkół tego typu na świecie. W mieście od 1986 roku funkcjonuje także Muzeum Kinematografii posiadające w swojej kolekcji bardzo ciekawe eksponaty. Są wśród nich m.in. urządzenia poprzedzające wynalazek kina, a także kamery, aparaty fotograficzne, projektory, zbiór plakatów filmowych, projekty kostiumów i scenografii czy nagrody filmowe.

Miłośnicy bajek z pewnością zainteresują się Muzeum Animacji, które popularyzuje twórczość Studia Filmowego Se-ma-for. Na odwiedzających czeka interaktywna wystawa prezentująca m.in.  lalki i dekoracje do projekcji wyprodukowanych przez studio, w tym dwóch animacji nagrodzonych Oskarem. Co ciekawe postindustrialna architektura i urokliwe łódzkie uliczki były tłem dla prawie dwustu filmów. Spacerując słynną ul. Piotrkowską warto zatrzymać się również przy Alei Gwiazd upamiętniającej wybitne osobowości polskiego kina. Łódź jest też miejscem odbywania się wielu festiwali, również tych o znaczeniu międzynarodowym.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>