Zamki w Czorsztynie i Niedzicy

Zamki w Czorsztynie i Niedzicy

Co warto zobaczyć spędzając czas w jednym z najpiękniejszych zakątków Polski, Pieninach? Pomimo, że nie jest to zbyt rozległy region, oferuje on niezliczone możliwości spędzenia czasu. Coś dla siebie znajdą w Pieninach zarówno wytrawni turyści, zapaleni rowerzyści jak i osoby szukające wytchnienia i chwili niczym nie zmąconego relaksu na łonie przyrody. W Pieninach nie brakuje również ciekawych zabytków, więc także miłośnicy historii będą usatysfakcjonowani. Znalezienie odpowiadającego naszym oczekiwaniom hotelu, pensjonatu czy apartamenty, nie powinno stanowić żadnego problemu, baza noclegowa jest rozbudowana. Jeżeli zarezerwowaliśmy już noclegi, Pieniny stoją przed nami otworem.

Relaks możemy rozpocząć od zobaczenie jednego z symboli Pienin. A właściwie dwóch symboli rozdzielonych połacią trzeciego. Wybierzmy się więc do pięknie położonych nad Zalewem Czorsztyńskim (to właśnie ten trzeci symbol) zamków w Czorsztynie i Niedzicy. Są  one położone bardzo blisko siebie, obecnie oddziela je tafla sztucznego jeziora, ale w czasach historycznych pomiędzy zamkami wody nie było.

Przebiegała tędy granica, zamek w Czorsztynie leżał w Polce, a Niedzica to były już Węgry. W dzisiejszych czasach nie potrzebujemy paszportu do przeprawienia z jednego zamku do drugiego, ale niezbędny będzie pływający środek transportu. Na szczęście nie ma z tym problemu, liczne firmy proponują rejsy po zalewie i zwiedzenie obydwu słynnych zamków może być rozdzielone relaksującym czasem spędzonym na statku.

Pomimo, że tak nieodległe od siebie, zamki całkowicie się różnią. Czorsztyn to odrestaurowane ruiny, a zamek Dunajec (bo tak brzmi jego nazwa) w Niedzicy to obiekt całkowicie odbudowany i zachowany. Dzięki temu pełni on także funkcje gastronomiczne i noclegowe. Wynajęcie pokoju gościnnego i spędzenie nocy w tajemniczych murach zamku, będzie na pewno nie lada przeżyciem. Szczególnie gdy poznamy liczne legendy i historie związane z tą budowlą. Jedną z najciekawszych jest historia o skarbach południowoamerykańskich Inków, ukrytych podobne na terenie zamczyska. Czy w legendzie tej jest ziarno prawdy? Tego do dnia dzisiejszego nie wiemy, ale nasza wyobraźnie na pewno zacznie pracować na wysokich obrotach. Po tak miło spędzonym dniu, leniwie popijając kawę w zamkowej kawiarni możemy spokojnie planować kolejne dni naszego pobytu w Pieninach.


2 thoughts on “Zamki w Czorsztynie i Niedzicy

  1. Byliśmy na wycieczce rowerowej w Pieninach i udało nam się zwiedzić oba zamki.Trudno byłoby mi się zdecydować, który piękniejszy.

  2. Zgadzam się z przedmówczynią – oba zamki robią niesamowite wrażenie i ciężko stwierdzić, który jest lepszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>